Andrzej Pągowski

Jeden z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów. Urodził się 19 kwietnia 1953 roku w Warszawie.

„Od najmłodszych lat rysowałem, malowałem, pisałem wiersze. Nadal to robię. Stworzyłem kilka scenografii, kilkanaście murali, kilkadziesiąt okładek, kilkaset portretów, kilka tysięcy rysunków, ale najbardziej dumny jestem z ponad 1300 plakatów.”

Jest absolwentem PWSSP w Poznaniu, gdzie ukończył Wydział Plakatu. Dyplom otrzymał w pracowni prof. Waldemara Świerzego. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką użytkową. Swoją wiedzą i doświadczeniem wsparł niezliczone kampanie, projekty, konkursy. Współpracuje z czasopismami, jest dyrektorem artystycznym polskiej edycji „Playboya”, właścicielem i dyrektorem kreatywnym firmy KreacjaPro.

Jako jeden z czołowych przedstawicieli wolnej od komercji polskiej szkoły plakatu, po 1989 roku włączył się w nową rzeczywistość graficzną i zdobył rynek.

W bogatym portfolio Andrzeja Pągowskiego widać wyraźnie granicę przebiegającą pomiędzy starymi plakatami, dziś kolekcjonerskimi klasykami, związanymi z polską szkołą plakatu, a pracami umiejętnie wprzęgniętymi we współczesny świat reklamy. Widać, że w obu wcieleniach ten wszechstronny i płodny twórca czuje się świetnie. Powrót plakatu do pierwotnej roli reklamowej oraz zmiany w relacji zamawiający-wykonawca wyostrzyły artystyczny język Pągowskiego: nasyciły kolor i natężyły tempo oglądania przekazu. Techniki komputerowe wspomogły ten proces.

Wszystkie prace Pągowskiego łączy charakterystyczny warsztat: żywiołowy rysunek odręczny, emanujący szarżującym gestem. To charakterystyczny ruch nadgarstka artysty sprawia, że jego prace odbierane są jako autentyczne i zaangażowane.

Zdobył kilkadziesiąt laurów w konkursie „Najlepszy Plakat Warszawy”, kilkakrotnie zwyciężał w konkursie na Najpopularniejszy Plakat Miesiąca, był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach magazynu „The Hollywood Reporter” na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles (tzw. plakatowe Oscary) oraz w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. Tadeusz Różewicz i Andrzej Wajda wskazują go jako „swojego” najlepszego plakacistę.

W 2005 roku Andrzej Pągowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za całokształt twórczości.

Kiedyś kojarzony był przede wszystkim z plakatem, jego zainteresowania zataczają jednak coraz szersze kręgi. Projektuje billboardy, logotypy, okładki płytowe.

Nieustannie angażuje się w ogromną ilość przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych.